Standardy

Zelené bydlení

V projektu 2Barevné Letňany dbáme na vysoký komfort bydlení a šetříme vaše náklady. Izolační zdivo Porotherm a okna s trojskly zajišťují téměř dokonalou tepelnou izolaci našich novostaveb a vzduchotechnický systém zajišťuje příjemné prostředí s minimálními náklady.

Vzduchotechnika a rekuperace

Zatímco dřívější stavební projekty počítaly s výměnou vzduchu skrz netěsnosti oken, moderní byty v nízkoenergetických domech jsou téměř hermeticky uzavřeným systémem. O dostatečnou výměnu vzduchu se proto stará vzduchotechnický systém.

Díky tepelné rekuperaci dochází k ohřevu čerstvého vzduchu vzduchem odpadním a zamezuje se tak tepelným ztrátám vzniklým větráním. Teplo, které tedy vzniká v bytě tak zůstává uvnitř, a zvenku přichází čerstvý vzduch předehřátý na příjemnou teplotu.

Každá rekuperační jednotka má i přidaný systém elektrického ohřevu, který bohatě stačí na vytápění nízkoenergetického bytu s minimální spotřebou energie.

Výkonná vzduchotechnika s rekuperačními jednotkami vymění během hodiny nejméně 10 % objemu vzduchu bytu. Během deseti hodin se tak kompletně vymění vzduch v bytě, což pozitivně ovlivňuje kvalitu vzduchu ať už z hlediska obsahu oxidu uhličitého, pachů, nebo vzdušné vlhkosti. Celý systém je regulovatelný a jeho výkon lze několikanásobně zvýšit.

V bytě jsou dvě odděleně nastavitelné větve - jedna zajišťuje odvod vzduchu z kuchyně, druhá ze zbytku bytu. Je tedy možné zvýšit např. odvod kuchyňských par během vaření a současně nechat na minimu větrání zbytku bytu.

Novinkou u II. etapy projektu je rozšíření vzduchotechnické jednotky o dochlazování přiváděného vzduchu v létě (o cca 10°C – což je např. ze zdravotního hlediska výrazně lepší než při používání klimatizace). Vzduchotechnická jednotka je v II. etapě propojená. Chlazení i dotápění systému zajišťuje jedno zařízení vykonávající obě funkce. V každém bytě je nainstalován lokální elektrický dohřev vzduchu, který umožňuje i další následné dotápění přiváděného vzduchu v jednotlivých bytech.

Výhody tohoto systému pochopí každý uživatel až osobní zkušeností. Můžeme ale konstatovat, že se obecně jedná o zlepšení celkové uživatelské pohody v bytě a na tento systém existují jen pozitivní reakce uživatelů a to zejména z těchto důvodů:

 • Větrání vzduchu není šokové - to znamená, že se vyhnete teplotním rozdílům, což vede nejen ke zvýšení obytného komfortu, ale ocení to například květiny citlivé na změny teplot
 • Čerstvý vzduch je předehříván odpadním vzduchem, snižuje se tedy výrazně spotřeba energie na vytápění
 • Výměna vzduchu je regulovatelná. Při minimálním výkonu se za hodinu vymění 10 % vzduchu v bytě, což zajistí příjemné prostředí bez prachu a vlhkosti, aniž by věrání bylo postřehnutelné
 • Vzduchotechnický systém výrazně zvyšuje hygienický komfort bydlení - nerosí se okna, nevlhnou rohy místností a zabraňuje se tak vzniku plísní
 • Odvod vzduchu z kuchyně – větrá celý prostor, ne jenom prostor nad sporákem. Samozřejmě je možné také doplnit nad varným místem cirkulační digestoř s uhlíkovým filtrem, která zajistí částečnou lokální filtraci pachů z vaření
 • Systém je nehlučný – v bytech nejsou ventilátory, samotné vzduchotechnické zařízení je umístěné na střeše každého bytového domu

Dokumentace rekuperačních jednotek ke stažení

Pálené cihly - kvalita ověřená dobou

Zelené domy v Letňanech jsou s ohledem na ideální statické vlastnosti od 1. patra vyzděné z kvalitních pálených cihel značky Porotherm. I v době alternativních materiálů si pálené cihly zachovávají ve stavebnictví výsadní postavení především z hlediska kvality a životnosti. Mají za sebou vývoj doslova několika tisíciletí a za tu dobu se staly stavebním materiálem s vynikajícími vlastnostmi.

Cihly od jednoho z předních výrobců použité na stavbě 2Barevných Letňan jsou ideální pro stavbu nízkoenergetického domu. Poctivý materiál, důmyslný systém děrování a v neposlední řadě kvalitní zpracování činí z cihel Porotherm předpoklad kvalitní ekonomické stavby.

Výhody zděných domů:

 • Přirozená tepelná izolace. Schopnost tepelné akumulace
 • Vysoká odolnost vůči vlhkosti, nepřekonatelná životnost
 • Vynikající technické parametry v akustice
 • Objemová stálost

Plastová okna s trojskly

I když se plastová okna pomalu stávají zeleným standardem u většiny novostaveb, jsme zase o krůček vepředu a nabízíme vám plastová okna s trojskly. Oproti dvojsklům mají o 40 i více procent vyšší tepelnou izolaci a nesrovnatelné vlastnosti oproti klasickým „starým" oknům.

Podlahové krytiny a stěny

Podlahové krytiny

Příčky 
Mezibytové stěny a vnitřní příčky - betonové nebo zděné (dle NP)

Vnitřní povrchová úprava stěn a stropů 
Sádrová omítka, malba bílá

Výhody sádrové omítky:

 • Rovinatost sádrové omítky je výrazně lepší než u štukové (omítka se brousí do hladka, naproti tomu štuková omítka se ručně „zatáčí“ hladítkem)
 • U sádrové omítky nehrozí nerovnoměrné rozmístění vsypu, jako je tomu u štukové omítky, takže na stěnách nevznikají shluky zrn a „kocouři“
 • Opravy sádrové omítky jsou ve srovnání s klasickou štukovou omítkou výrazně jednodušší a zvládne je i laik. Poškozené místo se jednoduše přesádruje a vybrousí dohladka. Naproti tomu u štukových omítek jsou opravy velmi náročné a zůstávají po nich viditelné stopy

Povrchová úprava stěn a podlah v koupelnách 
Keramické obklady do výšky 210 cm, velkoformátová - rozměr 300 x 600 mm, rektifikovaná - Rako Sandstone (barva šedá, bílá, písková, hnědá).
U samostatného WC je za WC obklad do výšky 120 cm + u podlahy keramický sokl.

Bytové podlahy - obývací pokoje, ložnice, komory, chodby 
Laminátová lamela nebo koberec dle nabídky podlahového studia Barkotex, mezi místnostmi přechodové lišty. 
V zádveří chodby a nebo v celé chodbě bytu bude keramická dlažba se soklem (viz. dispozice bytu)

Výplně otvorů

Vstupní bytové dveře 

Protipožární bezpečnostní dveře (bezp. třída 3), hladké, plné, laminátový povrch - CPL, vnitřní design buk (alt. dub, javor) bezpečnostní kování, panoramatické kukátko, ocelová bezpečnostní zárubeň.

Vnitřní bytové dveře 

Hladké, plné nebo prosklené, povrch buk, laminátový povrch - CPL, kování interiérové rozetové Ni-Sat (nebo podobné), obložková zárubeň - laminátový povrch - CPL. Dveře do obýv. pokoje prosklené, ostatní interiérové dveře plné. Dveře do WC, koupelny a komory s větrací mřížkou.

Okna a balkonové dveře 

Plastová s izolačním trojsklem

Parapety 

Vnitřní parapet - barva bílá

Koupelny a vytápění

Vybavení koupelen

Vana
Bílá smaltovaná Kaldewei - Eurowa, rozměr 170x70

Umyvadlo
Vitra - S50, hranaté - 65 cm s chromovým designovým sifonem a uzavíracím vtokem clic-clac

Umývátko
Playa 450 x 330 mm s chromovým designovým sifonem a uzavíracím vtokem clic-clac

Sprchový kout
Top Pro Elegance Anima, čiré bezpečnostní sklo (tl. 6 mm) - chrom (90 x 90 cm), vanička litý mramor s úzkým sprchovým sifonem

Vodovodní baterie 
Pákové

Sprchové sety
Crometta 85

WC mísa
Závěsné WC bílé - Vitra S50, ovládací tlačítko chrom

Vytápění

Vytápění a ohřev TUV
Napojení na centrální výměník tepla, stoupací vedení na chodbě s měřením a regulací pro každý byt, termostatické hlavice na tělesech.

Topná tělesa
V koupelnách vertikální otopný žebřík. Ostatní obytné místnosti vytápěné radiátory.

Kuchyňská linka

Kuchyňská linka není předmětem vybavení bytu, rozvody nejsou vedeny ke spotřebičům. Rozvody ZTI (kanalizace, voda) budou dotaženy do místa kuchyňského koutu a zavíčkovány. VZT potrubí ukončeno v místě kuchyňského koutu a osazeno zpětnou klapkou. 
Elektroinstalační kabely jsou ukončeny v krabici v místě kuchyňského koutu. Standartní počet zásuvkových a světelných okruhů: 
- okruh 1 - 1x 3-fázový přívod pro el. sporák
- okruh 2 - 1x 1-fázový přívod pro el. troubu
- okruh 3 - 1x okruh 230V/16A pro myčku
- okruh 4 - 1x okruh 230V/16A ostatní spotřebiče(počítá se s max. 4 zásuvkami na okruh)
- okruh 5 - pro osvětlení pod kuch. linkou ovládané vypínačem

Zásuvky a vypínače
Schneider - Unica

Datové rozvody
1 datová zásuvka do každého bytu v obývacím pokoji, v ostatních obytných místnostech příprava pro osazení dalších datových zásuvek (vytrubkování).

Společná televizní anténa
Rozvod společné televizní antény.

Domácí telefon
Tablo u vstupu, v bytě osazen telefon + otevírání domovních dveří.